Oscar’dan önce: Better Days analizi

  • Home
  • Film
  • Oscar’dan önce: Better Days analizi

Ödüller dağıtılmadan önce bu senede bize yabancı filmler daha ilgi çekici geldi. Danimarka yapımı Druk’tan sonra şimdide Çin yapımı olan Better Days ile ilgili yazmak istedik.

2020 Asya Film Ödüllerinde Parazitten sonra en çok ödül toplayan film, 2021 yılında En iyi Uluslararası Film Oscarına aday olarak karşımıza çıkıyor. Pandemi nedeniyle çok fazla seçenek olmamasından dolayı bu sene aday gösterilen Better Days filmi bu sayede bir çok sinemaseverin daha ilgisini çekti.

Kısaca konusundan bahsetmemiz gerekirse, okullarda yaşanan zorbalıklarla ilgili sosyal mesaj içeren güzel bir film. Her ne kadar uzaktan eğitime geçilse de yeni nesil her alanda zorbalığa devam ediyor ve bununla başedebilmeleri için destek almaları gerektiğini öğrenmeli. Bu tarz filmler de bu tarz durumda kalan genç arkadaşlarımız için yol gösterici nitelikte.

Bu gece törenlerde Parazit kadar şanslı olamayabilir

93. Akademi ödüllerinde Parazit gibi bir film ile birlikte geçen sene ödülleri almış olsa da rakipleri oldukça kuvvetli ve şansı pek olmasa da vermiş olduğu sosyal mesaj ve seyir zevki ile oldukça büyük bir kitle adını duymuş oldu. Bu bile böyle güzel filmler için yeterli olabilir.

Tags: