Steam Deck nedir? Özellikleri neler? Ne kadar?

  • Home
  • Güncel
  • Steam Deck nedir? Özellikleri neler? Ne kadar?
Steam Deck Maydanoz Oluyoruz

Steam Deck, sevdiğiniz Steam oyunlarını ve özelliklerini sunan güçlü bir elde taşınabilir oyun bilgisayarıdır. Valve’in ünlü oyun dağıtım platformu Steam 2021 yılında taşınabilir oyun konsolunu duyurmuştu. Dün piyasaya çıkan konsol ’un incelemelerde pek yüksek notlar almadığını söylemeliyiz.

Steam’in kendi sayfasındaki bilgilere göre; Steam Deck Türkiye saatiyle 25 Şubat 21.00’de ön siparişten satışa sunulacak. Daha önce 28 Şubat tarihinden itibaren ise verilen sipariş sırasına göre Steam Deck’ler kargoya verilmeye başlanacağı belirtilirken, bugün e-postalar gönderilmeye başlandı.

Steam Deck, oyun konsolları arasından sıyrılabilmek için birçok kullanıcısı bulunan oyunları desteklemeyi hedefliyor. Bu oyunlar arasında Elden Ring ’de bulunuyor. Dark Souls 2: Scholar of the First Sin, Dark Souls 3 ve Sakiro gibi FromSoftware oyunları da destekleyecek. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Valve ’in yaptığı açıklamayı da hatırlatmak isteriz. Steam Deck ‘i mini PC olarak tanımlayan firma, bu konsola özel oyunlar geliştirilmeyeceğini açıkladılar.

Valve tarafından yapılan açıklamalarda, “Steam Deck için özel oyunlar yayınlamak bize mantıklı gelmiyor. Çünkü Steam Deck aslında bir PC ve PC oyunları oynatması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Steam Deck ile Uyumlu Oyunlar

Valve, Steam Deck için bir uyumluluk aracı yayınladı. Bu sayede Steam ’de yer alan oyunların konsol ile yapılan testler sonucu uyumlu olan oyunları ve denenen oyunların durumlarını görebilirsiniz. Test edilen oyunlar “Onaylandı”, “Oynanabilir”, “Desteklenmiyor” ve “Bilinmiyor” şeklinde 4 farklı kategoride gösterilecek.

Steam Deck YouTube Launch Video

Steam Deck Özellikleri neler?

Genişlik: 29,8 cm

Yükseklik: 17,7 cm

Derinlik: 4,9 cm
Ağırlık: 669 gram (yaklaşık)
İşlemci: AMD Zen 2 4 çekirdek/8 iş parçacığı, 2,4-3,5 GHz
Ekran kartı: AMD RDNA 2 1,0-1,6 teraflop
Bellek: 16 GB LPDDR5
Depolama: 64 GB EMMC / 256 GB NVMe SSD / 512 GB NVMe SSD
Depolama “yüksek hızlı” MicroSD kartlarla artırılabilecek
Ekran çözünürlüğü: 1280 x 800
Ekran boyutu: 7 inç
Parlaklık: 400 nit
Yenileme hızı: 60 Hz
Bağlantı seçenekleri: Bluetooth 5.0, 2,4 ya da 5,0 GHz çift bantlı kablosuz
Ses: Stereo hoparlörler, çift mikrofon, 3,5 mm jak girişi
Güç girişi: 45W USB Type-C
Pil ömrü: 2-8 saat
İşletim sistemi: SteamOS 3.0

Steam Deck Fiyatları

Türkiye için henüz bir fiyat belirlenmedi ancak Dolar bazlı fiyatlar şu şekilde. Steam Deck şu anda belirli bölgelerden sipariş verilebiliyor ve Türkiye fiyatı henüz belli değil.

64 GB – 399 dolar
256 GB – 529 dolar
512 GB – 649 dolar

Daha fazla detay almak isterseniz buraya tıklayarak Steam Store’dan hem konsol hem de satın alma ile ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Sürücüsüz araç geliştiren startup WeRide’a yeni destek
Otonom sürüş (Sürücüsüz araç) yetenekleri üzerine çalışan, Çin’in en fazla finanse edilen Startup firması WeRide, otobüs üreticisi Yutong’dan 200 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Bu fon ile WeRide ve Yutong otonom sürüşlü minibüs ve şehir içi otobüsleri yapacaklar. Bunun yanı sıra …
Adobe Flash Player tarihe karışıyor
Adobe geçen senelerde sürekli duyduğumuz ancak bir türlü gerçekleşmeyen, bir çok güvenlik açıklığına sebep olan Flash Player uygulamasını 31 Aralık'tan sonra artık desteklemeyeceğini duyurdu. 12 Ocak 2021'de eğer hala Flash player yüklü bir bilgisayara sahip olsanız bile kullanımınız engellenecek. Ayrıca şirket …
Tags: