Gerçeğe Çağrı / Total Recall (2012)

  • Home
  • Film
  • Gerçeğe Çağrı / Total Recall (2012)
image

1990 yılında Arnold Schwarzenegger’in oynadığı filmde karakterin, günlük hayatından sıkılması ve Mars ile ilgili sürekli olarak rüyalar görmesiyle başlar ve Recall şirketinden satın aldığı Mars tatili sırasında meydana gelen bir kaza sonucu kafası karışarak kendisini gizli ajan sanmaya başlar. Kafası karışan Douglas’ın, Mars’ın kötü yöneticisi Coogan’a karşı savaş açmasını konu alır. 1990 yılına göre muhteşem bir senaryo ve tabi ki Schwarzenegger’in başrolü oynaması ile insanların ilgisini çekmiştir.

image

Dönemimizde Hollywood’un senaryo konusunda kıtlık çektiğini düşünürek geçmişe bakacak olursak, yeniden çekilmeye en yakın filmlerden biriydi Total Recall. Öyle de oldu. Total Recall’ın 2012 yeniden çekiminde başrolde Colin Farrell var. Hayatının sıradanlığından ötürü çok sıkılan Douglas bir gün iş çıkışı Recall şirketine giderek, kendisine yeni anılar ekletmek ister. Ancak işler pek yolunda gitmez. Anılar yüklenirken bir hata meydana gelir ve Douglas kendisini olayların içerisinde bulur.

image

    Olayları fazla anlatmak istemiyorum çünkü izlemek isteyenler için güzel aksiyon sahneleri ve kafa karıştıran güzel kurgulanmış, ufak ufak serpiştirilmiş güzel hikayeler var. 

    22 yıl öncesi ve 22 yıl sonrasına göre iki filmde zamanına göre gayet başarılı. Tek sorun 22 yıl sonra çekilen film o kadar aksiyon dolu ki insanı bazen gerip, nefes almasına engel olduğu için birazcık can sıkıcı olabiliyor. Aralarda nefes alabileceğimiz yerler olsaydı. Bu sorunda olmayacaktı. Ancak film genel olarak görselliği, oyunculuğu, kurgusu ve senaryosu ile göz dolduruyor. Kadın oyuncuların güzelliği ve başrol oyuncusunun yakışıklılığı da cabası.

    Bunların dışında oyuncuların yüksek tempoya olan uyumları ve üstün oyuculukları ile film daha da güzelleşiyor. 

image
image

    Bilim kurgu’ya sıcak bakmasanız bile sinema ile ilgileniyor ve sürekli film izliyorsanız bu film bilim kurgu türündeki filmlerle ilgili fikirlerinizde çığır açacak bir film, sinemalarda izleme şansınız yoksa bile DVD’si alınıp tekrar tekrar izlenebilecek bir film.

image

    Umarız bu yazı işinize yarar ve güzel bir seyir ile karşı karşıya kalırsınız.

    İlk yazımız herkese hayırlı olsun.

    Şimdiden herkese iyi seyirler…